Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Cankurtaran Mahallesi Ayasofya Meydani No:2

Fatih/ İstanbul/ Turkiye

Telefon: +90 212 517 35 35

Fax: +90 212 517 35 36

E-posta: info@ayasofyahamami.com

“Umut ederim ki, zamanın sonuna ve kıyamete dek yaptıklarıma göz gezdirecek temiz yürekli dostlar, çabamdaki ciddiyet ve gayreti öğrendiklerinde; insaflı bir gözle bakıp, beni hayır dualarıyla yad ederler, inşallah.” Mimar Sinan

İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı; Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan’a 16. yüzyılda (1556 – 1557) Ayasofya’nın yanına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir. 1910 yılına kadar aktif olarak kullanılan hamam, uzun yıllar kapalı kalmıştır. Sultan Ahmet cezaevinin dolu olduğu zamanlarda mahkumların da tutulduğu hamam, dönem dönem kağıt deposu ve benzin deposu olarak da kullanılmıştır. İstanbul’un abidevi eserlerinden olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 1957 – 1958 yıllarında onarılmış ve 2008 yılına kadar kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmıştır.

Klasik devir Osmanlı hamamları üslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğundadır. Bu hamamda, Türk hamam mimarisinde bir yenilik olmak üzere ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır.

Restorasyon

2008 yılı itibariyle yap – işlet – devret modeliyle işletmeye alınan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, dev bir yatırımla aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Özgün yapısını 450 yıldır koruyan Ayasofya Hürrem Sultan hamamı, Türk hamam mimarisinde bir çığır açarak kadınlar ve erkekler kısmının aynı eksen üzerinde yer aldığı ilk yapı olma özelliğini taşıyor. Erkeklerin soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinin, kadınlar kısmının sıcaklık, ılıklık ve soğukluk bölümlerinin takip ettiği hamamın tüm kubbeleri kurşun ile kaplı. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın restorasyon projesi, tarihi eser restorasyonunda uzman bir isim olan Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından yürütüldü. Alanında uzman akademisyen ve profesyonellerinden oluşan disiplinler arası ekibin aylar süren çalışmasının ürünü olan restorasyon sürecinde Hamam’ın orijinal mimarisinden hiç taviz verilmedi; Türkiye’de ilk kez kullanılan malzeme ve teknolojik sistemlerden yararlanıldı.

Sayılarla Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

 • Hamam 1556 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldı.
 • Hamam 1910 yılına kadar aktif olarak kullanıldı.
 • Restorasyona 2008 yılında başlandı.
 • Restorasyonda 1300 metrekare Marmara Mermeri kullanıldı.
 • Tek sıra üzerinde 2 kubbeli tek hamamdır.
 • Soğukluk bölümü kubbe yüksekliği 26 metredir.
 • Göbek taşı sıcaklığı 42 derece, halvet sıcaklığı 48 derecedir.
 • Halvetlerin buhar oranı %100‘dır.
 • Misafir kullanımı için altın kaplama 160 adet hamam tası yaptırıldı.
 • Misafir kullanımı ve satışı için %50 ipek & %50 koton karışımı özel peştamallar Ödemiş’te üretildi.
 • Hamam ve banket alanları bünyesinde toplam 130 çalışan hizmet vermektedir.
 • Sabunlarımız %100 zeytinyağlı olup Edremit’te özel olarak üretilmiştir.

İstanbul Ticaret Odası Ek Hizmet Binası Hobyar Mah. Seyhulislam Hayri Efendi Cad. No:14 K:6 Fatih – 34112 İstanbul

Opening Hours:
Mon – Fri: 9:00 – 17:30

Connect With Us